С удоволствие обявяваме новата версия на фърмуера на зарядните станции за електромобили (EVCS). Тази актуализация включва обновен уеб ...
Интеграция на Garmin и VictronНай-новото дълбочинно гмуркане в интеграцията между Garmin и Victron дава такава степен на персонализация за клиентите, която може ...
Динамична система за съхранение на енергияДинамичната система за съхранение на енергия (Dynamic ESS) е мощна нова функция, достъпна за инсталации на Victron Energy, свързани ...
Трансформация на MercedesНе сте вдъхновени от фабрично произведените автомобили за пътешествия? Погледнете това. Резултатът от две години майсторство стана ...
Безшумен круизВъзможно ли е да се подобри класически Petterson «Gentleman’s Launch» построен в Швеция през 1938 гoдина? ...
Venus OS v3.30Днес ви представяме версията 3.30 на операционната система Venus OS, която осигурява работа на нашите продукти за мониторинг ...
Календар Victron 2024Всяка година ние, Victron Energy, се срещаме с хората, на които изградихме някои от нашите най-вълнуващи инсталации, организираме фотосесия ...
Австралийката Evie Verdini Fensom се интересува от екологично устойчив начин на живот още от училище, като участва в изграждането на модел на къща от слама и бамбук.
Сега, когато има тригодишна дъщеря Audrey, този ранен опит се отплаща, тъй като тя и партньорът ѝ Tristan търсят иновативни начини да построят свой семеен дом.
Техният проект започва преди шест години, когато купуват 110 акра гориста местност. По-голямата част от нея те разработват за отглеждане на овце и засаждат култури за домашна консумация. Интересът към пасивна къща с нулево енергийно потребление ги насочва към концепцията за Earthships — архитектурен дизайн, който съхранява слънчевата енергия в «земно убежище», осигурява естествена вентилация вместо климатик, предпазва обитателите от екстремни горещини и осигурява топлина през нощта и през зимата.
Въздушни канали, вградени в стената, осигуряват естествена циркулация на въздуха, премахвайки необходимостта от климатик.
Преди да започнат строежа на своя Earthship, те отседнаха в подобна къща и се убедиха в мъдростта на дизайна. Докато навън нощните температури падаха до 7 °C, вътре температурата оставаше постоянна на 18 °C. Дизайнът включва «земни тръби», през които въздухът се движи чрез естествена конвекция, за да поддържа «хладилна стая» при температура от 10 °C, въпреки голямата жега в пустинята.
Събиране, съхранение и доставка на енергия
Парцелът на Еви и Тристан е отдалечен от електрическата мрежа, затова те дори не поискали от енергийния доставчик оферта за свързване. Причината била, че техният съсед преди няколко години получил оферта за свързване с мрежата на стойност над четвърт милион долара.
Те решили да инсталират автономна соларна система за захранване, която се очаква да произвежда 15 000 kW·h безплатна енергия годишно. Системата е инсталирана от MyEnergy, компания с над десетгодишен опит в предоставянето на решения за електрическо захранване за жилищни и търговски обекти. Тя включва:
Къщата на Еви се строи в голяма степен с помощта на ученици от работилницата, които активно участват в проекта
Те решават да изградят своята къща с площ 187 m2, като организират обучителни курсове с Dr. Martin Freney от Earthship Eco Homes. След получаване на строително разрешение, Мартин провежда практическо обучение по метода на Earthship, като цената на курса е около 100 австралийски долара на ден.
Трамбоване на глина
Еви осигурява освежаване за работниците — а домът ѝ е изграден благодарение на техния труд. Това е социален и забавен начин за самостоятелно строителство, който държи строителните разходи на минимум. Еви казва, че имат късмет, че разполагат с тежка глинеста почва за строителство, макар че тя не е много добра за земеделие!
Дизайнът със стъкло и земя използва максимално естествените материали, които са на разположение наблизо. Стъклена стена, обърната към слънцето, пропуска слънчевата енергия в къщата, където тя се абсорбира от «земната маса» на сградата.
Основите включват рециклирани материали — обикновено използвани гуми, пълни с трамбована пръст, а някои от стените имат вградени бутилки и кенчета. Понякога стъклените бутилки остават видими, позволявайки на цветната светлина да прониква през стената с впечатляващ ефект.
В строителството на Earthship има много възможности за иновации. Например, солидният бетонен под е оцветен с железен сулфат — химично вещество, което често се използва в земеделието за понижаване на pH на почвата. Според Еви, това придава на бетона приятен, земен оттенък.
Стените са изградени от сламени бали, покрити с глина, и са допълнително защитени от горски пожари с метален лист — негорим бариерен слой, който е задължителен в района с ниво на риск от пожари (BushFire Attack Level 29), за да се намалят природните опасности. Покривът също е от метал — бърз за монтаж, лек, икономичен и с проектиран срок на експлоатация от десетилетия.
Съхранение на вода
Водоснабдяването се осигурява чрез събиране на дъждовна вода и се съхранява в резервоар с обем от 137 000 литра, като 35 000 се съхраняват за земеделие, а допълнителни 23 000 литра са задължителен резерв за пожарна безопасност. Отпадъчните (сиви) води се използват за напояване и торене.
Можете да следите напредъка на Тристан, Еви и Одри на тяхната Facebook страница.
Източник: блог Victron
Превод: NENCOM
Изберете удобен начин за връзка или попълнете форма:
© 2013-2024 NENCOM Victron Energy Bulgaria България, Варна, бул. Христо Смирненски, 39 |
+359 8 999 68 574 +359 8 999 60 300 +359 877 01 49 01 |
|
За партньори |